[english]


צור קשר
רוחות ומז"א

שם הרוח נקרא ע"פ הכיוון ממנו היא נושבת, משמע רוח צפונית באה מכיוון צפון לכיוון דרום. זרמים נקראים ע"פ הכיוון אליו הם זורמים, משמע זרם שנע מצפון לדרום נקרא זרם דרומי.

שינויים במשטרי הרוחות
יתרחשו בכיוון השעון ז"א רוח צפונית תהפוך למזרחית אח"כ לדרומית ואז למערבית   . השינויים בכיווני הרוח יתכנו במרווחי זמן קצרים ובעוצמות שונות ולעיתים גם ללאשנבחין בכך עקב עוצמת רוח חלשה.גובה הגלים (נקרא מצב הים) מושפע  מ-3 גורמים מרכזיים:
·        עוצמת הרוח,
·        זמן משב הרוח ( ככל שהזמן ארוך יותר כך הגלים גבוהים יותר)
·   מרחבמשב הרוח. מרחב המשב פירושו המרחק לאורכו נושבת הרוח על פני המים, ככל שמתארךהמשב כך גובה הגלים עולה.
דוגמה טובה היא רוח מזרחית, כאשר הרוחנושבת ממזרח ובקרבת החוף, גובה הגלים נמוך מאוד אך ככל שנעמיק יותר מערבה כך יגדל מרחב משבהרוח וגובה הגלים יעלה

רוח צפונית:
אופינית בעיקר לעונות המעבר (כמו הסתו ). הרוחיוצרת גלי רוח קטנים.
רוח צפונית שעולה בשעות הבוקר תרדמאוחר בלילה, רוח צפונית שעולה מאוחר (בשעות הצהריים) תרד כבר בשעות אחר הצהריים.כאשר הרוח פוסקת גובה הגלים יורד במהירות. 

רוח מזרחית:

מזרחיות הן רוחות מסוכנות.למרות שזה לא נראה או מורגש. מדובר ברוח חזקה ולא יציבה עם מכות רוח חזקות במיוחד. רוח מזרחית נושבתאל תוך הים ובשהייה בעומקים רדודים יוצרת סחף שיגרור אותנו לעומק, הרחק מהחוף.רוח מזרחית טובה לצוללים כי היא "משטיחה" את פני הים בקרבת החוף אבל זה לא מחייב שהים יהיה שקט ונוח.

רוח דרומית, דרומית מערבית
ומערבית:
כאשר מופיעות סערות בחופי הים התיכון (חורף וגם קיץ) הן מתאפיינות ברוחות אלו ובגלים גבוהים מאוד . הסערה מתחילה בד"כ ברוח דרומית לעיתיםחזקה מאוד( 30 קשר), שלאחר זמן קצר מסתובבת הרוח ונהפכת לדרום מערבית שמעלה אתהים בצורה חדה, לאחר מכן הרוח תסתובב תהפוך למערבית ותחל להיחלש , לבסוף תהפוך הרוחלצפון מערבית עד צפונית והים יחל בירידה.
בתקופת הקיץ כאשר מודיעים בתחזית על ירידה בטמפ' או שבירת שרב ינשבו  בד"כ רוחות דרום מערביות או מערביות לפעמים אףרוחות חזקות שיעלו את הים אך לרוב לא מדובר בסערות כמו בחורף.

בריזה:
הרוח המושלמת לצוללים. רוח קלה שנושבת מהפרשי טמפרטורות בין האוויר שמעל הים והאוויר שמעל היבשה. בריזת יום: היבשה חמה והים קר, בריזה מהים ליבשה (מערבית). בריזת לילה: היבשה קרה והים עדיין חם, הבריזה נושבת מהיבשה לים (מזרחית). בעונת המעבר היבשה מתקררת במהירות רבה בעוד מי הים מאבדים חום לאט. לכן בשעות הבוקר בתקופה זו, לאחר בריזת לילה הים בדרך כלל שקט.
זה המשפט הכי חשוב שכתבתי עד עכשיו – אם רוצים לצלול אז צריך לקום ממש מוקדם - וזו הסיבה. 
מה אומרת לנו התחזית? במידה ומדווחים על שקע שאמור להכנס או רוחות דרומיות מערביות ערותהכוונה היא לסערות  ועדיף לנו להשאר לישון במיטה .
חשוב להיות ערניים, בד"כ לפני סערות נושבת רוח מזרחית או דרומיתקלילה והים שטוח ושקט, זהירות המצב מטעה!!! הרוח הדרומית עלולה להתחזק מהר מאודולהגיע לעוצמות חזקות. ברגע שהבחנו שהרוח  המתחזקת מגיעה מכיוון דרום ומתחילים גלים נמוכים עם קצף (ברבורים) על פני המים עלינו לחזור לחוף במהרה בלי שום התלבטויותמיותרות. "ברבורים" הם סימן מצויין לרוחות חזקות או מתחזקות. הרוח מספיק חזקה כדי ליצור גלים עם קצף גם בעומק הים. רוחות חזקות זה לא טוב לצוללים.
גובה גלים:
עוד משהו שמזכירים בתחזיות. גלים של מעל 50 ס"מ כבר לא טובים לצוללים. בעיקר לא בצלילות רדודות בקרבת החוף. גלים של 100 ס"מ הם כיפיים לרוחצים ולגולשים אבל מסוכנים לצולל הממוצע.

אינדקציה נוספת לסערה מתקרבת הם גושי עננים שמגיעים מכיוון דרום מערב ,לעיתים עננים אלו ממש מתהווים מעל הים, בעיקר בחילופי עונות, זאת עקב שינויים גדולים בטמ"פ ועיבוי רב של מי הים (מחזה יפה מאוד שאפשר לראותו מצויין מנווה אילן). ברגע שגושי העננים יגיעו לאזורינו הרוח תתחזק, אפקט זה נקרא  "אפקט וונטורי" ,  העננים יוצרים לרוח מרווח נשיבה מצומצם בינם לבין פני הים והרוחשעוברת במרווח ביניהם מתחזקת עקב הלחץ שנוצר . מצב זה דומה למים היוצאים מצינורבמהירות מסויימת, כאשר אנו נחסום חלקית את פתח הצינור, המים ישפריצו למרחק רב יותר במהירות גבוהה יותר.
 
עדיף להחליט לא לצאת לים ואח"כ להצטער שטעינו ולא יצאנו מאשר לצאת לים ולהצטער שיצאנו...
 
איך קוראים מפת רוח?
במפות מצויין כיוון הרוח במין חץ או קו עם זנב. ראש החץ זהו הצד ללא הזנב הקטן.
הרוח נושבת מכיוון הזנב לכיוון הראש. גודל הזנב מציין את עוצמת הרוח:
קו קטן = 5 קשר (קשר הוא בערך 2 קמ"ש). קו גדול = 10. למשל: החיצים שבציור מציינים

רוחות מזרחיות בעוצמה של 2 ושל 25 קשר שזו כבר רוח ממש חזקה.

יש סימנים גם לרוחות חזקות יותר אבל עזבו אתכם מאלו.
לא נצלול בהן בכל מקרה...
  
 
זהו, מעכשיו גם אתם יכולים לשבת בירושלים ולדעת מעט יותר אם אפשר יהיה לצלול מחר. אתרי תחזית מזג אוויר יש בשפע ומי שמעוניין להעמיק את הידע בנושא קיימים באינטרנט אתרים נפלאים בנושאי רוח, ים ומזג אוויר.